Populárnym redukčným programom je keto dieta, na ktorom možno používať aj celý rad ďalších názvov. Je označovaný tiež ako Ketónová diéta, nízkosacharidová diéta, ale aj proteínová alebo tiež bielkovinová diéta. Vo všetkých prípadoch sa jedná o jeden a ten istý režim. A práve jednotlivé označenie celkom jasne vysvetľujú, čo je základom jedálnička a čo je naopak zakázané.

Bielkoviny a sacharidy v hlavnej úlohe

Princíp diéty je celkom jednoduchý. Základom je eliminovať sacharidy, ale aj jednoduché cukry. Čím menej ich bude strava obsahovať, tým lepšie. Práve eliminácia sacharidov zabezpečí, že telo začne hľadať iné zdroje energie. Tie nachádza v uložených tukových zásobách, z ktorých bude čerpať a tuky tak spaľovať. Vďaka tomu nie je potrebné mať obavy z nedostatku energie, z únavy a ďalších negatívnych prejavov.

Druhým pravidlom, ktoré keto diéta má, je množstvo bielkovín. Tu naopak platí, že čím viac ich strava obsahuje, tým lepšie. Bielkoviny sú veľmi dôležité pre ľudské svaly. Vďaka tomu môžu počas cvičenia rásť a tiež nedochádza k tomu, že by vplyvom redukcie váhy ubúdali, čo sa môže diať u rady klasických diét. Navyše samotné svalstvo sa pozitívne podpisuje aj na tom, že pomáhajú spaľovať tuky, teda aj udržanie svalstva za pomocou bielkovín je pri redukčnom programe prospešné.

Tato keto diéta dokáže navodiť stav označovaný ako ketóza

To, že telo dokáže pri hľadaní energie spaľovať vlastné tuky, znie až neuveriteľne. Ide o však o úplne bežný proces, ktorý je označovaný ako ketóza. Toto označenie je využívané z toho dôvodu, že vplyvom vštepená tukových tkanív vznikajú takzvané ketolátky, ktorou sú dôležitým zdrojom energie pre naše telo. Vďaka tomu zvládame ako bežný denný režim, tak i fyzickú aktivitu.

Ketóza počas ketónové diéty nenastáva hneď, ale zhruba za dva až tri dni po úprave jedálnička. V tú dobu telo už vie, že nemá dostatok sacharidov a začína využívať práve uložené tukové zásoby. V ketóze možno telo následne udržať týždne i mesiace, a to len tým, že bude minimalizovaný príjem cukrov. A ďalej maximalizovaný príjem bielkovín, ktoré pomôžu eliminovať to, aby telo miesto z tukov čerpalo energiu zo svalov.

Jedlá sú rozmanitá, pestrá a chutná

Ochutnávkový balíček

Mnoho ľudí si myslí, že keto diéta je jednou z drastických diét, ktoré sú založené len na konzumáciu zeleniny a jednotvárnosti. Tak tomu ale nie je. V bežných obchodoch sa dá nakúpiť rozmanité tovar, ktorý sa môže stať základom jedálnička pri nízkosacharidovej diéte. Sú to hlavne rôzne druhy zeleniny, je to mäso, sú to ryby, ďalej nechýba ani mliečne výrobky, rovnako ako kvalitné šunky a podobné údeniny, alebo aj vajíčka.

Okrem klasických potravín možno využiť i rôznych hotových keto diét. Teda balíčkov jedál, ktoré sú vyrábané niekoľkými spoločnosťami a ktoré ponúkajú ešte väčšiu rozmanitosť. Diétny jedálniček tak možno obohatiť napríklad o proteínové kokteily, polievky, kaše, dezerty, tyčinky, ale aj o proteínové a stále zdravé sladkosti či pečivo. Jedálniček mnohých tak môže byť aj rozmanitejšie ako vo chvíli, keď nebola žiadna diéta držaná.

Bez nakupovanie, váženie, odmeriavanie a zložitého varenie

Oblúbená keto diéta sa hodí aj pre časovo vyťažených osoby. Na rozdiel od ostatných diétnych programov nie je nutné nakupovanie potravín ani zložitá príprava jedál. Tá si možno kúpiť už hotová. Nie tak, ako ponúka krabičková diéta - teda vždy každý deň, ale pokojne aj na niekoľko týždňov alebo mesiacov dopredu. A to vo výhodných balíkoch, ktoré ponúknu kompletné a rozmanitú stravu na každý deň. Rozmanitosť dokladá aj to, že aktuálne je možné na slovenskom trhu vyberať z ponuky niekoľkých výrobcov, ako sú KetoMix, Chiashake, MyKeto, MixSlim, KetoFit, Ketodiet nebo Prodietix.

Jedlá sú dodávané buď v stave, kedy sú po vybalení ihneď pripravená na konzumáciu, alebo v stave dehydrované, kedy stačí zmiešať s vodou a potom len vložiť do mikrovlnky, či naliať na panvicu. Bez zložitých príprav a komplikovaného varenie, pretože jedlo môže byť na stole už pár minút od otvorenia balíčka. Aj v tom má keto diéta oproti iným mnohé výhody.

Porovnajte si, čo je pre vás najlepšie

Proto keto diéta pre svoje výhody stojí za vyskúšanie. Žiadny iný diétny program nie je unikátny tým, že by telo donútil spaľovať uložené tuky a žiadny nie je tak jednoduchý v tom, že možno mať k dispozícii bohatý výber už predpripravených jedál, ktoré možno v mnohých prípadoch buď rovno jesť, alebo len ohriať.

Porovnajte si, aká keto diéta je pre vás tou najlepšou. Pozrite sa na možnosti, ktoré ponúkajú jednotlivé značky KetoMix, Chiashake, MyKeto, MixSlim, ako pokiaľ ide o rozmanitosť a výber jedál, tak i jednotlivé príchute. Vyberať môžete ako jednotlivé jedlá, kedy si chcete svoj keto jedálniček zostavovať sami, tak možno vyberať už hotové balíčky so skladbou jedál na niekoľko týždňov, ale aj mesiacov. Kto začína, môže mu prísť vhod potrebné iba ochutnávkový balíček, či balíčky jedného jedla, napríklad raňajky, alebo kokteilu, ktorý je dobrou náhradou desiaty aj olovrantu.

Schudnite toľko, koľko potrebujete

Unikátna je keto dieta aj preto, že môže byť určená ako tým, ktorí potrebujú schudnúť len pár kíl, tak tým, ktorí chcú na svojej váhe zapracovať naozaj výrazne. Držať ju totiž možno krátkodobý i samozrejme i dlhodobo. Je len na vás, aké ciele máte stanovené.

Ketóza
Ketóza je veľkým hitom. Ako v tele vzniká?

Pojem ketóza je poslednou dobou veľmi skloňovaným termínom. To preto, že súvisí s chudnutím, ktoré niekto označuje doslova ako revolučné a zázračné. To preto, že nie je nevyhnutne potrebné počítať… Čítať článok

Proteinové koktejly - shutterstock
Kedy piť proteínové koktaily? Využitie majú v mnohých situáciách

Pitný režim treba bezpodmienečne dodržiavať. Rovnako tak je treba telo zásobovať aj dostatkom jedla. Ak je jedno z toho narušené, môže to mať fatálne následky. Možnosti sú dnes veľmi rozmanité -… Čítať článok

Proteinové tyčinky - shutterstock
Prečo vyskúšať proteínové tyčinky? Toto sú ich výhody

Keď pôjdete do obchodu, narazíte tu na celý rad cukroviniek a tyčiniek. Napospol sú chutné, ale pokiaľ ide o vplyv na zdravie ľudského tela, nie sú príliš doporučované. A potom je tu možnosť druhá,… Čítať článok

Ketonová pyramida - Shutterstock
Ketónová dieta a vegetariáni

Vegetariánstvo je stále populárnejšie životný štýl. Je pri ňom ketónová diéta vhodná, keď sa o nej hovorí prevažne ako o režime, ktorý je založený na konzumáciu mäsa nielen niekoľkokrát do týždňa,… Čítať článok

Načítať ďalšie články