Nízkosacharidová diéta

Nízkosacharidová dieta

Nízkosacharidová diéta je súčasný hit. Má k tomu hneď niekoľko dôvodov. Tými sú celková jednoduchosť, ďalej je to rozmanitosť jedál, rovnako ako nechýba ani klady spojené s rýchlosťou samotného chudnutie. Na rozdiel od radu komplikovaných diétnych programov je založená len na dvoch kľúčových veciach.

Základom je nízkosacharidová strava

Ako už napovedá samotný názov tejto diéty, základom by mala byť nízkosacharidová strava. Taká, ktorá obsahuje minimum ako jednoduchých, tak i zložitých cukrov. Všeobecne možno povedať, že tento diétny program zakazuje bežné pečivo, rovnako ako cestoviny, ryžu, ale napríklad aj zemiaky či strukoviny. To všetko sú potraviny, ktoré sú na obsah sacharidov celkom bohaté. A nie sú jediné.

Nízkosacharidovej recepty musia obsahovať veľa bielkovín

Zmapovali sme, čo je zakázané. Teraz sa pozrieme na druhú stránku. Tou je fakt, že nízkosacharidovej recepty by mali obsahovať čo najviac bielkovín. Ich množstvo by malo pri tejto diéte niekoľkokrát prekročiť bežnú dennú odporúčanú dávku. Mnohí ľudia ich tak nečerpajú len zo stravy, ale aj z rôznych proteínových kokteilov, ktorými možno dávky veľmi rýchlo a efektívne zvýšiť.

Bezsacharidovej diéta navodí stav označovaný slovom ketóza

Ak je bezsacharidovej diéta dodržiavaná správne, dôjde k tomu, že sa v ľudskom tele vytvorí stav, ktorý je označovaný ako ketóza. Počas neho hľadá organizmus vhodný zdroj energie, ako náhradu za nedostupné sacharidy. Tento zdroj nájde v tukoch. Tým sú využívané a spaľované. To vedie k strate nadbytočných kilogramov. Cieľom je ketózu nielen navodiť, ale tiež ju udržať čo najdlhšiu dobu.

Nízkosacharidovej stravovanie nie je spojené s hladom ani únavou

Rad ľudí neznalých tejto diéty sa domnieva, že z nedostatku sacharidov môže telo trpieť dlhodobú únavou a môžu sa objaviť aj pocity hladu. Ani jedno nie je pravda. Nízkosacharidovej stravovanie je unikátny tým, že človek má na výber z radu potravín, ktoré majú minimum sacharidov, a tak si ich môže dopriať aj plnohodnotné porcie. Nekoná sa ani únava, pretože telo v ketóze prepína na iný režim a všetku potrebnú energiu získava z uložených tukov. Žiadna mu teda nechýba.

Ako vyzerá nízkosacharidová diéta? Recepty sú jednoduché

Už viete, čo je zakázané. Teraz sa naopak pozrieme na to, čo je povolené. Teda na hlavné informácie o tom, ako vyzerá klasická sacharidová diéta. Recepty by mali obsahovať rôzne druhy nízkosacharidovej zeleniny, povolené je tiež v podstate akékoľvek mäso, vrátane rybieho. Vhodné sú mliečne výrobky, od tvarohov, až cez syry. Jesť sa tiež môžu kvalitné salámy a údeniny, rovnako ako vajce. Toto všetko tvorí základ daného stravovacieho plánu.

Nízkosacharidovej potraviny si možno aj kúpiť

Je niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú ako kompletný balíčky, tak i nízkosacharidovej potraviny. Ich unikátom je to, že sú vyrobené so zásadami, ktoré nízkosacharidová diéta predpisuje. Vďaka tomu možno konzumovať aj palacinky, rôzne kaše, alebo dokonca sladké tyčinky alebo pudingy. To len potvrdzuje zaujímavosť tohto diétneho plánu.