Paleo diéta

Paleo dieta

Názov Paleo diéta nie je nijako neznámy. Kto sa rozhodol niečo urobiť so svojou váhou, ten toto označenie iste už niekoľkokrát počul. Ide o celkom populárne stravovací plán, ktorý odkazuje na to, čo jedli naši predkovia. A to v čase paleolitu, konkrétne v dobe kamennej. V období, ktoré podľa odborníkov trvalo celé 3 milióny rokov.

Má niekoľko odnoží. Medzi najznámejšie patrí AIP diéta

Paleo diéta sa delia do niekoľkých podkategórií, podľa ktorých je následne volený konkrétny stravovací plán. Najznámejší variantom je AIP diéta čiže autoimunitné Paleo diéta. Je určená tomu, kto trpí niektorou z autoimunitných chorôb. Je založená na štandardoch Paleo stravy, ktorá úplne vylučuje v podstate všetky priemyselné potraviny, polotovary aj produkty plné chémie a éčok. Zároveň však AIP vyraďuje ešte niekoľko ďalších potravín. To všetko z dôvodu snahy zvládnuť chorobu a tiež vyčistiť ľudskej črevo a tým optimalizovať klasickú obranyschopnosť, aby fungovala tak ako má.

Paleolitické diéta má dve pravidlá - zber a lov

Vráťme sa k stravovacím návykom v dome kamennej. To tu dominovali dva postupy získanie jedla. Tými bol zber a lov. Na tomto paleolitické diéta priamo stavia. Tým sú zo stravy vylúčené všetky potraviny, ktoré si dnes ako ľudia pestujeme. Sú to napríklad obilniny a všetky výrobky z nich, ako je pečivo, alebo cestoviny. Rovnako tak sú vstup zakázaný napríklad aj zemiaky, alebo ryža. Ani to človek v dobe kamennej nemal. Naopak jedol to, čo si kde zozbieral, alebo ulovil. Tým naznačujeme, že základom jedálnička je mäso. Akýkoľvek druh, vrátane rybieho.

Ide to aj jednoducho. Pomôže Paleo krabičková diéta

Ak sa vám zdá zložité zisťovať, čo sa v dome kamennej mohlo a čo nie, existuje jednoduchší variant. Tou je Paleo krabičková diéta. Jedálny lístok zostavený podľa skúsených výživových poradcov, uvarený profesionálnymi kuchármi a dovezený až k vám. Následne stačí ku konkrétnemu jedlu otvoriť jednu krabičku a obsah zjesť. Ideálny ako pre vyťaženie ľudí, tak pre toho, kto chce získať základy tohto stravovacieho plánu.

Niekedy je mylne označovaná ako Primal diéta

Často sa stretnete aj s pojem Primal diéta. Ten však nie je iným názvom pre Paleo diétu, ale modifikovaným stravovacím plánom. Stojí síce na rovnakých základoch ako Paleo diéta, ale na niektoré potraviny sa pozerá rozdielne. Trebárs na mliečne výrobky.