Že nie je možné chudnúť a mať plný žalúdok? Že vám toto všetko znie len ako sen? Omyl. Ketónová diéta taká skutočne je. Je založená na výraznom znížení sacharidov, čo zároveň znamená, že máte rad iných jedál povolených. Milujete hovädzie steaky a ďalšie druhy mäsa? Nedokážete sa zaobísť bez mliečnych výrobkov? Potom je tento diétny program priamo pre vás. Nielen, že tieto potraviny môžete, vy ich dokonca musíte. Vďaka nim telu dodáte potrebné bielkoviny, ktorými telu kompenzujete to, že budete mať nižší príjem sacharidov čiže cukrov, ktoré je potrebné zo stravy eliminovať.

Ketónová diéta nielen pre kulturistov

Ketónová diéta začala byť veľmi populárne predovšetkým medzi športovcami, ale aj medzi kulturistami. Vyšší príjem bielkovín im pomohol k lepšiemu rastu svalov a tak aj k vyšším výkonom. Teraz je populárny aj medzi bežnými ľuďmi. To preto, že je úplným opakom drastických diét založených na hladovania. Stačí zvoliť potraviny so správnou výživnou hodnotou a nie je potrebné sa obmedzovať. Všetko, čo obsahuje minimálne množstvo sacharidov je povolené.

Ketóza spaľuje tukové zásoby vo Vašom tele

Kto sa s pojmom ketónová diéta stretáva prvýkrát, ten si dosť možno ťuká na čelo a neverí tomu, že je možné jesť väčšinu bežných jedál a pritom chudnúť. Keď sa pozrieme do hĺbky princípu tejto diéty, je zaručené, že musí fungovať. Telo sa pri nej dostane do stavu takzvanej ketózy. Tá vznikne vo chvíli, keď sa organizmu nedostávajú sacharidy a tak musí začať využívať svoju vlastnú energiu. Pri ketóze telo začína spaľovať uložené tukové zásoby, z ktorých získava potrebnú energiu na akékoľvek bežné činnosti. Čím dlhšie je tento stav udržiavaný, tým viac tuku je spálené. Mizne nielen kilogramy zobrazené na váhe, ale aj objem postavy, ktorý sa deň za dňom znižuje. Podmienka vzniku ketózy je jedna jediná. Eliminovať čo najviac sacharidov a pokúsiť sa o zníženie ich príjmu na maximálnych 40 gramov denne. Aby všetko fungovalo ako má, je potrebné navýšiť aj množstvo prijatých bielkovín, teda proteínov.

Správny jedálniček nie je zložitý

Doplnenie bielkovín zo stravy nie je nič zložité. Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na proteíny a zároveň obsahujú úplné minimum sacharidov patrí napríklad bravčové a tiež hydinové mäso, rovnako ako ryby. Odporúčajú sa aj rôzne druhy syrov, tvarohy, ale aj ďalšie mliečne výrobky. Výhradne však tie, kde nebol použitý cukor. Tomu Ketónová diéta dáva stopku. Ďalej sú dobrým zdrojom bielkovín aj obyčajná slepačie vajíčka.

Aj keď to môže vyzerať, že ketónová diéta má jedálniček postavený na kombináciu mäsa, mliečnych výrobkov a vajec, realita je iná. Tieto základné položky jedálnička môžete kombinovať s mnohými druhmi zeleniny, ktorá vašu stravu nielen ozvláštni, ale tiež zaistí prísun potrebných vitamínov aj minerálov. pri výbere zeleniny myslite na to, že nie všetky druhy sú vhodné. Medzi tu s vysokým obsahom sacharidov patrí mrkva, červená repa, všetky druhy strukovín, rovnako ako paradajky a papriky, alebo i zeler. Tieto druhy je vhodné obmedziť, najlepšie potom vylúčiť. Medzi vylúčené potraviny patrí rad príloh ako sú zemiaky, cestoviny alebo ryža. Samozrejmosťou je nutnosť eliminovať pečivo a ďalšie výrobky z múky, alebo akékoľvek alkoholické nápoje. A aj keď si myslíte, že bez toho všetkého nevydržíte, opak je pravdou. Až na sebe začnete pociťovať vplyv ketózy, budete ľutovať, že ste nezačali skôr.