Ketóza je veľkým hitom. Ako v tele vzniká?

Ketóza

Pojem ketóza je poslednou dobou veľmi skloňovaným termínom. To preto, že súvisí s chudnutím, ktoré niekto označuje doslova ako revolučné a zázračné. To preto, že nie je nevyhnutne potrebné počítať kalórie, nie je nevyhnutne potrebné vážiť si jedla, a tiež preto, že jedálniček je pomerne rozmanitý. Stav ketózy je unikátny v tom, že počas neho začne telo samo od seba spaľovať svoje tukové zásoby. Tak čerpá energiu a my chudneme.

Ako ketóza vzniká? Pozrite sa na základný princíp

Nepôjdeme až tak úplne do veľkých detailov. Všetko zmapujeme skôr po povrchu, z laického pohľadu. To vám bez problémov pomôže zistiť, ako ketóza vyzerá, a hlavne ako vzniká. Stimulantom je tu zmena jedálnička, kedy telu začnú chýbať sacharidy. V tej chvíli dôjde k tomu, že u uložených tukových zásob v tele budú uvoľňované mastné kyseliny, ktoré začnú putovať organizmom. Doputujú až do pečene, kde sa nielen zastaví, ale tu sa tiež premení. Prebehne reakcia zvaná ketogenézy a z mastných kyselín sa stanú takzvané ketolátky. Ďalší postup už je celkom jednoduchý, pretože tieto látky telo dokáže využívať ako alternatívny zdroj energie. A k tomu v rámci ketózy tiež dochádza. Podiel na nej tak má Nízkosacharidová jedálniček a správna činnosť pečene.

Vznik je potrebné stimulovať a ďalej udržiavať

Nevznikne sama. Podiel na tom, kedy sa objaví a ako dlho bude trvať máme len my. Všetko ovplyvňujeme správnu skladnú jedálnička. Za ako dlho presne ketóza nastane nedá s určitosťou povedať. Dôjde k tomu potom, čo sú vysadené sacharidy a telo začne pátrať po inom zdroji energie. A ako dlho bude všetko trvať? Aj to máme v našich rukách. Stav ketózy bude prebiehať do chvíle, kým nebudú výrazne zvýšili príjmy sacharidov. Potom sa k nim telo vráti ako ku klasickému zdroju. Keď však budú opäť výrazne Poníženie, dôjde k ďalšiemu naštartovaniu ketogénna fázy.