Dna diéta

Ide o pomerne nepríjemnú chorobu, ktorá sa týka predovšetkým kĺbov. Na nich vzniká výrazné začervenanie a tiež opuch. Ak je u vás tento stav častý, pravdepodobne vás trápi dna. Diéta, ktorá sa pri tejto chorobe odporúča dokáže mierniť následky a pri dlhodobom dodržiavaní môže napomáhať aj prevenciu.

Keď sa objaví dna, diéta by mala byť samozrejmosťou

Je jasné, že ako prvý treba zamieriť k lekárovi. Okrem predpísaných liekov je vhodné upraviť aj svoj denný režim. To vám odporučí každý lekár, ak je z jeho strany diagnostikovaná práve dna. Diéta teda neslúži na to, aby ste chudli, ale k tomu, aby ste sa vyliečili. Medzi všeobecné odporúčanie patrí pravidelnosť stravy a tiež dostatok pitného režimu. To sú prvé základné kamene stravovacieho plánu.

Diéta pri dne zakazuje tieto potraviny

Pokiaľ toto nezávideniahodnú chorôb ochoriete, je potrebné vedieť, ako vyzerá diéta pri dne. To prvé, čo musíte poznať, je zoznam zakázaných potravín, ktoré je nutné okamžite vyradiť z vášho jedálnička. Jedná sa o všetku zverinu, ryby a tiež vnútornosti. Vyradiť z jedálnička je nutné hrach, šošovicu a ďalšie strukoviny, rovnako ako napríklad aj špargľa alebo kvasnice. Na zozname zakázaných potravín sú ďalej paštéty, čokoláda i kakao, alebo tekvicové semená a orechy. Čomu je vhodné sa ďalej vyhýbať, to je pšeničná múka a výrobky z nej. Bravčové a hydinové mäso je odporúčané obmedziť.

Aký má dna jedálniček a čo patrí medzi odporúčané potraviny?

Čo nejesť už viete. A čo naopak konzumovať pravidelne? Keď sa pozrieme na to, aké má choroba dna jedálniček, tak v ňom dominujú predovšetkým nízkotučné mliečne výrobky. A to tvarohy, rôzne druhy syrov, ale aj jogurty. Základom stravovania je tiež menšie množstvo zeleniny, ideálne potom v surovom stave. Z pečiva je doporučované len to ražnej, a to ešte v obmedzenej miere. Rovnako tak by mala byť obmedzená konzumácia ryže, cestovín a zemiakov. Výnimočne je jesť možné, ale základom jedálnička byť nesmie.

Nie je to bežná diéta. Dna vyžaduje zvýšiť príjem bielkovín

Vynechaním mäsa môže dôjsť k tomu, že telu začnú dochádzať bielkoviny. Ich príjem je preto nutné aspoň zo začiatku strážiť. Ideálne je príjem z tých potravín, ktoré predpisuje táto diéta. Dna by sa mala po niekoľkodňovej konzumácii zmierniť. Zároveň však platí, že diétny program nikdy nenahrádza liečbu predpísanú lekárom. To je dôležité vedieť.