Mliečna diéta

Mléčná dieta

Mliečna diéta je stravovacím plánom, ktorý je označovaný aj ako diéta Rajko Dolecki. A to podľa jej zakladateľa, ktorý je svojou profesiou endokrinológ. On stojí za týmto redukčným programom, ktorý už podľa názvu jasne ukazuje, čo bude počas diéty tým hlavným, čo bude potrebné konzumovať.

Mliečna diéta je krátkodobý stravovací program

Na rozdiel od tých diét, ktoré sa držia pokojne aj niekoľko mesiacov, je mliečna diéta skôr krátkodobým stravovacím plánom. Drží sa po dobu presne 13 dní. Takto ju zostavil jej zakladateľ Rajko Doleček. Treba však dodať, že sa objavujú aj jej modifikácie, ktoré dobu držania skracujú, či predlžujú. A tak sa možno stretnúť aj s variantmi, kedy sa drží po dobu 8 dní, alebo tiež 16. Standard je ale oných necelých dvoch týždňov.

Aký má mliečna diéta jedálniček? veľmi jednoduchý

Ako už napovedá samotný názov tohto stravovacieho plánu, je celkom jasné, čo v ňom bude dominovať. Aký teda má mliečna diéta jedálniček? Je postavený nielen na mlieku, ale aj na mliečnych výrobkoch akéhokoľvek druhu. Konzumovať tak možno tvarohy, jogurty, syry, kyslej nápoje a čokoľvek ďalšieho, čo je vyrobené z mlieka. Ďalej je povolené aj konzumácia vajec, akéhokoľvek chudého mäsa, ale aj ovocia a zeleniny.

Čo diéta Rajko Dolecki zakazuje?

Pozrime sa aj na to, čo mliečna diéta čiže diéta Rajko Dolecki zakazuje. Jedná sa primárne o všetky prílohy, a je jedno, či ide o cestoviny, ryžu, zemiaky, knedle, alebo aj pečivo. Ďalej je zakázané všetko sladké, od jedál po cukrovinky. Jesť sa nesmie ani údeniny. Keď už niečo na podobnej báze, malo by sa jednať o veľmi kvalitnú šunku, ktorá má skôr blízko k chudému mäsu než k údenine.

Ako je náročná mliečna diéta? Diskusia hovorí o častom hlade

Dôležité je vedieť aj to, ako je na tom tento stravovací plán s ohľadom na celkovú náročnosť. Už to že je krátkodobá o mnohom svedčí. Ako sa dá teda zvládnuť mliečna diéta? Diskusia tých, čo ju vyskúšali hovorí o tom, že zvládnuteľná je, ale je nutné sa vysporiadať s možnými pocity hladu, ktoré môžu nastať. S tým súvisí aj sprievodné efekty, ako možno únava alebo podráždenosť.

Na čom je mliečna diéta Rajko Dolecki založená primárne?

Vzhľadom ku skladbe jedálnička je možné povedať, že je mliečna diéta Rajko Dolecki veľmi podobná ketónové diéte. Na rozdiel od nich však v tele nemusí nastať požadované ketóza. Dôjde len k zníženiu príjmu sacharidov a k zvýšeniu príjmu bielkovín. Aj to samo o sebe môže napomôcť k redukcii váhy. Vzhľadom na možné negatívam však nejde o diétny plán, ktorý možno držať dlhodobo.

Zaujíma vás mliečna diéta? Skúsenosti ostatných vám poradí

Premýšľate o tom, že by to mala byť práve mliečna diéta? Skúsenosti tých, ktorí ju držali, sú napospol rovnaké. Dá sa s ňou schudnúť, ale má svoje muchy. Aj preto je doporučované vziať si z nej len časť a následne sa snažiť skôr o dodržiavaní takzvané proteínové diéta, ktorá navodí stav ketózy, a tak eliminuje problémy, ako sú hlad alebo nedostatok energie.