Žlčníková diéta

Hnědá rýže

Pod pojmom žlčníková diéta si každý predstaví stravovací plán, ktorý je určený tým ľuďom, ktorí majú problémy so žlčníkom a lekár im túto diétu rázne odporučí. Treba však dodať, že vhodná môže byť aj pre jedincov, ktorí problémy žiadne nemajú. A to ako už ako prevencia, tak aj ako ukážka zdravého životného štýlu.

Žlčníková diéta môže pomôcť optimalizovať trávenie ľudského tela

Kto trpí na žlčové kamene alebo podobné problémy, tomu ju nariadi lekár. Žlčníková diéta však môže byť držaná aj zdravými ľuďmi. To preto, že vie optimalizovať trávenie ľudského tela. Ak je pravidelne dodržiavaná správna skladba potravín, môžu sa eliminovať problémy s pálením záhy, môžu vymiznúť bolesti brucha po ťažkom jedle, rovnako ako sa zlepší samotná stolica, či už ide o pravidelnosť, alebo konzistenciu. Zabúdať nemožno ani na to, že diéta môže pomôcť aj pri ťažkostiach s trávením niektorých jedál, ako sú napríklad mliečne výrobky či produkty z pečiva.

Aké má žlčníková diéta recepty? Základom sú jedlá bez tuku

Ak sa piadí po tom, aké má žlčníková diéta recepty, je treba povedať, že sú primárne zdravé. Základom je eliminácia čohokoľvek tučného. Problémom sú nielen tučné mäsá, ale aj tučné mliečne výrobky. Rovnako tak je treba vyvarovať sa aj technologické príprave, ktorá je na použitie tuku priamo postavená. Máme na mysli predovšetkým vyprážanie a ďalšie varianty príprav, kde je použité nadmerné množstvo oleja, masti i iných tukov.

Trápi vás žlčník? Diéta predpisuje tieto potraviny

Už viete, čo nesmiete. Teraz sa naopak pozrite, čo musíte, ak vás trápi žlčník. Diéta predpisuje hlavne dostatok vlákniny, ktorú nájdete v celozrnnom pečive a cestovinách, v hnedej ryži, ale aj v ovocí a zelenine. Základom jedálnička by malo byť tiež chudé mäso, hlavne potom hydinou, ale tiež rybie. Keď už mliečne produkty, tak výhradne len tie s minimom tuku. Čo naopak jesť s rozmyslom, to sú kysnuté cestá a strukoviny, ktoré môžu žlčník ľahko dráždiť a môžu spôsobovať tiež nadúvanie.

Aký má žlčníková diéta jedálniček? Je založený na pravidelnosti

V úvode sme spomenuli, že sa táto diéta hodí aj vo chvíli, keď sa chcete začať zdravo stravovať. S tým súvisí otázka, aký má žlčníková diéta jedálniček. Ten je založený primárne na pravidelnosti. Dôležité je nehladovať, ale jesť pravidelne, najlepšie päťkrát denne v menších porciách. Telo tak bude mať neustále prísun správnych živín. Zároveň nebude dochádzať k prejedaniu, čo sa môže na stave žlčníka podpisovať tiež negatívne.