Low carb diéta

Výpočet BMI - Jaké správné potraviny jíst při hubnutí?

Pojem low carb dieta ste určite už počuli. Jedná sa o populárne redukčný program, s ktorým je spojená celý rad výhod. Názov by sme si mohli preložiť do slovenčiny tak, že sa jedná o diétu založenú na nízkom príjme sacharidov. Vďaka tomu začne telo hľadať iný zdroj energie. A ten nájde vo svojich vlastných zásobách.

Low carb dieta navodí stav zvaný ketóza

Keď má telo nedostatok sacharidov, začne hľadať iné zdroje energie. Tie mu poskytnú uložené tukové zásoby. Z nich začne telo energiu čerpať a tým dôjde k ich spaľovaniu. Tak low carb dieta zabezpečí požadované chudnutie. Navyše pri ketóze nedochádza k tomu, že by človek trpel únavou a ďalšími príznakmi, ktoré sa objavujú hlavne u drastických krátkodobých redukčných diét.

Aké jedlá áno a aká nie?

Začneme jedlami, ktoré low carb dieta zakazuje. Jedná sa o všetko, čo obsahuje nadmerné množstvo sacharidov. Môže sa jednať o sladké jedlá aj cukrovinky, ale aj o pečivo, rovnako ako zemiaky, ryžu, alebo cestoviny či knedle. Tiež pozor na väčšinu druhov ovocia a niektorý druhy zeleniny. Zvýšené množstvo sacharidov však môže byť tiež v strukovinách a jedlách, ktoré sa naopak tvária zdravo. Sú to napríklad ovsené vločky.

Čo neísť už viete. A čo naopak konzumovať? Základom by mali byť potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Sem zaraďujeme hlavne mliečne výrobky všetkého druhu, rovnako ako vajíčka, ale všetky druhy mäsa, vrátane rybieho. Ďalej je to aj niektoré zelenina.

Jedlá možno kúpiť aj hotová

Keďže je tento diétny plán aktuálnym trendom, dá sa rad jedál kúpiť už hotových. To jej dodržiavanie výrazne uľahčuje, keďže nie je potrebné premýšľať nad skladbou jedálnička, ani nie je nutné tráviť v kuchyni čas súvisiace s varením. V prípade hotových jedál často zaujme aj rozmanitosť, pretože low carb diéta môže vyzerať aj tak, že sa konzumujú nízkosacharidovej palacinky, keto pudingy, alebo rôzne proteínové tyčinky aj proteínové koktaily.